expedicia-img
24 órán belül szállítunk  

90% termék

doprava-img
Ingyenes szállítás  

40 000 Ft-tól

darcek-img
Gondos csomagolás  

hogy a csomag rendben megérkezzen


Egy szovjet legenda újjászületése


A több mint 80 napja tartó ukrajnai háború már számos problémát hozott az autók világában. Ez okozta a pótalkatrészek drágulását, a különböző alkatrészek anyaghiányát (pl. korom, gumi, amiről itt olvashat), autógyárak leállásait vagy ismert márkák távozását az orosz piacról ( itt olvashatsz róla). A legnagyobb hatást a Nyugat által bevezetett gazdasági szankciók a Renault márkára sújtották, amely jelentős összegeket fektetett be Oroszországba. Az üzemek többsége a franciák tulajdonában volt, amelyeket szimbolikus egy rubelért az orosz intézmények kaptak. Ezek az üzemek pusztulásnak indulnak, vagy nagy tervek vannak a termelés megkezdésére?



Renault Oroszországban

A Renault volt a legerősebb nyugati autógyártó vállalat Oroszországban, amely 2,2 milliárd eurós vagyonnal rendelkezett az országban (az orosz piac a Renault összértékesítésének 8%-át tette ki). Az oroszországi Togliattiban található AvtoVaz (Lada modellek gyártása) üzemében a márka többségi tulajdonosa volt 67,69%-os részesedéssel, amelyet jelképes áron átruháztak az általa ismert Központi Gépjárművek és Motorok Kutató- és Fejlesztő Intézetbe. NAMI rövidítés. A Renault-nak joga van a szerződésben arra, hogy a világ helyzetének normalizálódása esetén hat éven belül ugyanennyiért visszavásárolja a részesedését. További orosz oldali befektetések esetén visszavásárlás esetén az árat erre az időszakra arányosan emelik.

Az autógyártó egy moszkvai gyárat is birtokolt Oroszországban Renault Russia néven, ahol 100%-os tulajdonosa volt. Renault Duster, Kaptur, Arkana, Nissan Terrano modellekben gyártották (egyes piacokon módosított Dacia Duster). Itt sokkal rosszabb sorsra jutott, mint az AvtoVaz. Március 23-tól a vonalak felfüggesztésre kerültek, május 16-tól pedig a gyár Moszkva város tulajdonába került. A megvalósítás részletei nem ismertek, de az Autostat orosz ügynökség jelentése szerint az adásvétel névleges költségért megtörtént, és a szerződés nem tartalmaz visszavásárlást. Azt mondhatjuk, hogy ezt az üzemet „államosították”. A Renault-csoport vezérigazgatója, Luca de Meo így kommentálta az egész helyzetet: "Nehéz, de szükséges döntést hoztunk, és ez egyben felelősségteljes döntés 45 000 oroszországi alkalmazottunkkal szemben."

Mi lesz a moszkvai és a togliatti versenyekkel?

Az orosz fél ígéretet tett arra, hogy az AvtoVaz üzemben folytatódik a Lada autók gyártása. Lesz még egy 2. generációs Renault Duster modell is, amit a már említett Lada névre keresztelnek (ez állítólag a Renault-val kötött megállapodás miatt lehetséges). Más modellek a régebbi modellek megújításai lesznek, amelyek gyengébb technológiai felszereltséggel és alacsonyabb emissziós normákkal rendelkeznek (valószínűleg az Euro 0 szabvány, amely 1992-ben megszűnt Európában). A Lad gyártásához hiányzó alkatrészeket Kínából importálják. A szamarai régió kormányzója, Dmitrij Azarov szerint a vonalaknak már május 23-án el kell indulniuk. A kínai pandémiás intézkedések miatt később is előfordulhat.

Érdekesebb sors jutott a moszkvai gyárra. Szergej Szobjanyin, Moszkva polgármestere a következőképpen kommentálta a gyárat a blogján: "Azt a döntést hoztam, hogy a gyárat a város tulajdonaként regisztrálom, és újraindítom a személygépkocsik gyártását a történelmi Moskvich márkanév alatt. 2022-ben új lapot kezdünk a Moskvich történetében." Pontosan így próbál újjászületni ebben az üzemben a legendás szovjet Moskvich autómárka. A dolgozók egyúttal ígéretet is kaptak, hogy nem veszítik el állásukat, rendszeres fizetést kapnak.

Egy kicsit az új Moskvichról

Eredetileg azt várták, hogy olyan régebbi modelleket gyártanak majd, mint az Aleka 2141, 214100 Svjatogor vagy 214Y2 Jurij Dlougorukij. Ma már tudjuk, hogy újabb modellekről lesz szó, amelyeknek semmi közük nem lesz a régebbiekhez. Bejelentik, hogy az új autók normál benzinüzeműek lesznek, és később elektromos autók is bekerülnek majd. Az Autostat értesülései szerint az orosz fél tárgyalásokat kezdett a kínai YAC, FAB és BID autógyártókkal, így láthatóan az a cél, hogy Moskvich márkanév alatt újramárkázott kínai autókat gyártsanak. Egyelőre nem tudni, hogy a jelenlegi helyzetben hány autót tud majd gyártani az üzem, de évi 180 ezer darabra tervezik.

Az orosz autóipar nagyon nehéz időszakkal küzd a bevezetett szankciók után. Érezni kezdi az alkatrészek hiányát, a márkák távozását, a gazdasági visszaesést és a termelés leállását. Ezekkel a problémákkal együtt jár a lakosság autóhiánya. A kiindulópont a korszerű biztonsági és károsanyag-kibocsátási határértékek eltörlése (ez történt május 12-én a 855-ös rendelettel), illetve Kínával együttműködve saját márkás autók gyártása, amely a leggyorsabban oldhatja meg az akut autóhiányt. Kíváncsian várjuk, hogyan alakul Moszkvich újjászületése, és minden bizonnyal követni fogjuk a továbbiakban is.

Termékkatalógus
expedicia-img
24 órán belül szállítunk  90% termék
doprava-img
Ingyenes szállítás  40 000 Ft-tól
darcek-img
Gondos csomagolás  hogy a csomag rendben megérkezzen