Az Ukrajnában zajló háború és az ahhoz kapcsolódó Oroszország elleni szankciók komoly problémákat kezdtek okozni az autóiparban. Ez egy újabb csapás a járványleállások és a chipválság után. A konfliktus alkatrész- és alkatrészhiányt, munkaerőhiányt, termeléscsökkentést, gyárbezárásokat és márkák kivonását okozza az orosz piacról a szankciók hatására.

A háború súlyos megszakításokat okozott az ukrajnai és oroszországi gyárakban. Szintén nagy probléma a szállítási útvonalak és a pénzügyi tranzakciók megszakítása. A legyártott alkatrészek és alapanyagok nem jutnak el oda, ahol szükség van rájuk, mert minden szállítási mód meghibásodik.
Ukrajna a neongáz fő exportőre az európai autógyártók számára. A neongáz fontos szerepet játszik az autóipari mikrochipek gyártásában, amelyek jelenleg hiánycikknek számítanak. További hiányzó elemek a palládium (katalizátorok gyártása) és a nikkel (lítium akkumulátorok gyártása elektromos autókhoz). Oroszország mindkét elem fontos szállítója.
A jelenlegi nehéz helyzetben még az elektromos kábelek is hiányoznak. Kudarcuk gyárak bezárásához vezetett BMW és a konszern összes autógyártó cégének kezdenek gondjai lenni velük Volkswagen . A Leoni cég, amely az egyik legnagyobb elektromos kábelgyártó, Ukrajnában működik. Más gyártók, a Fujikura és a Nexans is problémákról számolnak be.
Az autómárkák bojkotttal kezdtek reagálni a háborúra, ami az autók és motorkerékpárok oroszországi exportjának és értékesítésének leállításában nyilvánult meg. Eddig a márkák megtették ezt a lépést Volvo, BMW, Ford Motors, Volkswagen Group, Jaguar, Stellantis, Aston Martin, Nissan, Mercedes Benz, Renault, Honda, Daimler Truck, Scania, Mazda és Land Rover.
A hiányzó alkatrészek és a háborús válság miatt felfüggesztették a termelést az oroszországi üzemekben. Márkák Hyundai a Toyota kénytelenek voltak felfüggeszteni a szentpétervári termelést, okként az alkatrészellátással kapcsolatos régóta fennálló problémákra hivatkozva. Volkswagen felfüggesztette a termelést a kalugai és a nyizsnyij Novgorod-i üzemekben, ahol a márka modelljeit is gyártották Kár . A tartós problémák nagy hatással vannak a legnagyobb orosz autógyártóra AvtoVAZ Toljattiban és Izsevszkben, ahol Nissan és Renault autókat gyártanak, az üzemek szintén felfüggesztették a gyártást.
Európában még mindig fokozatosan csökken a termelés az egyes autógyárakban (Mercedes-Benz) . Egy részük már a gyártás felfüggesztésére kényszerült alkatrészhiány miatt (Audi, Porsche) . Jelenleg nehéz felmérni, hogy ez a válság milyen hatással lesz az autóiparra, mert ez még csak a kezdet. Az elhúzódó háború katasztrofális következményekkel járhat, és újabb nehéz évet jelenthet az autómárkák számára. Hiszünk abban, hogy ez a feszült helyzet a lehető leggyorsabban megoldódik, és a dolgok visszatérnek a normális kerékvágásba.